Logo Włocławskiej Akademii Aikido

Aikido dla dzieci!

Aikido dla dzieci

Co daje dzieciom ćwiczenie Aikido?

Zalet z uprawiania aikido jest wiele, lecz jako najistotniejsze podałabym dwie:
- wszechstronny rozwój fizyczny młodego organizmu,
- kształtowanie osobowości dziecka.

Treningi aikido są dopracowane w taki sposób, aby dzieci się nie nudziły. Podczas każdych zajęć odbywają się gry i zabawy ruchowe. Ich różnorodność i żywiołowość jest wspaniałym sposobem na odstresowanie, uczenie się współpracy w grupie rówieśników i zawiązywanie przyjaźni. Dzieci przełamują takie bariery jak nieśmiałość, niepewność siebie, strach. W zabawach występują elementy ćwiczeń ogólnorozwojowych i korekcyjnych, ale zaproponowane w taki sposób, że stanowią one najatrakcyjniejszą część zajęć. Trening to również ćwiczenia z gimnastyki podstawowej oraz wiele ćwiczeń specjalistycznych, charakterystycznych głównie dla tej sztuki walki, tzw. aikitaiso. Mają one korzystny wpływ na rozwój i zdrowie uczestników:  kształtują prawidłową postawę, rozwijają siłę mięśni, gibkość, zręczność, wytrzymałość, polepszają przemianę materii, doskonalą koordynację ruchową, zmysł równowagi, ale również pamięć, refleks, zdolność orientacji i kojarzenia oraz spostrzegawczość. Aikido uczy przezorności, odwagi, pewności siebie, samodzielności, systematyczności, poczucia obowiązku,  umiejętności skupienia uwagi ćwiczących.

Instruktorzy dbając o bezpieczeństwo ćwiczących uczą ich zachowania dyscypliny i opanowania negatywnych emocji. Nie ma miejsca w Dojo na egoistyczne zachowania czy niekoleżeńskość. Aikido będąc drogą odnajdywania uniwersalnej harmonii kształtuje u dzieci równowagę emocjonalną i szacunek do drugiego człowieka, cechy tak przecież niezbędne później w życiu dorosłym. Ma to również istotne przełożenie na autorytet rodzica i posłuszeństwo dziecka w domu. Chcemy również by dzieci rozwijały swą osobowość w kierunku uczciwości, pokory, wytrwałości, cierpliwości, samokontroli.

Aikido często jest kojarzone z samoobroną. To słuszne, gdyż jest to sztuka walki. Jednak podstawową jej zaletą jest możliwość stopniowego opanowywania emocji i lęków związanych z agresją lub fizycznym atakiem. Systematyczny trening kształtuje odpowiednią reakcję i pewność siebie popartą nabytymi umiejętnościami obronnymi. Celem takiego „pojedynku” jest umiejętność wyjścia z opresji bez czynienia krzywdy atakującemu. By było to możliwe konieczne jest opanowanie zejść z linii ataku i uników. Ważne jest również wypracowanie stabilnej postawy, która umożliwia błyskawiczną reakcję na atak. Większość dzieci ma złe nawyki zarówno w postawie stojącej jak i siedzącej, wynikające z wielogodzinnego siedzenia w szkolnych ławkach oraz w domu przed telewizorem lub komputerem.

Warto dodać, że w aikido nie ma zawodów sportowych, więc każde dziecko ćwiczy dla własnego rozwoju, przyjemności  i  radości.

Uczymy również szacunku do ceremoniału i tradycji japońskich, przekazujemy podstawową wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni, aby każdy oprócz sprawności fizycznej i umiejętności samoobrony miał szansę odkryć w sobie małego samuraja. Dotyczy to zarówno chłopców jak i dziewczynek. Często rodzice myślą, że ich córki stworzone są do lalek, baletu lub innego tańca, a tymczasem często mają predyspozycje do aikido i zachowują się jak prawdziwe wojowniczki.

Na czym polega trening Aikido dla dzieci?

Każdy trening zaczyna się ceremoniałem i przywitaniem czyli tzw. etykietą japońską w Dojo. Dużą uwagę przywiązuję się do regulaminu zajęć. Pomaga to zachować dyscyplinę i ład na zajęciach, co przekłada się wprost na bezpieczeństwo ćwiczących.

Następnie przeprowadzona jest rozgrzewka, w której dominują  zabawy, gry ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne. Kolejny etap to cały wachlarz bezpiecznych upadków, przetoczeń, przewrotów i  podstaw akrobatyki. Umiejętności te przydadzą się w życiu codziennym, np. by wiedzieć  jak chronić głowę przy upadku na lód, jak upaść podczas gier zespołowych w szkole, aby nie odnieść złamania. Dzieci wykonują także różnorodne ćwiczenia wzmacniające, usprawniające merytorykę, ucząc się jednocześnie nazewnictwa japońskiego. Wprowadzamy elementy technik aikido łącząc je z zapamiętywaniem specyficznego ruchu i nazw. Dzieci nie uczymy sztuki walki, lecz umiejętności potrzebnych i przydatnych na ich etapie rozwoju. Unikamy wszelkich ćwiczeń obciążających kręgosłup, nie wprowadzamy dźwigni, które mogłyby źle wpływać na stawy i kościec dziecka.

Część końcowa treningu przeznaczona jest na wyciszenie organizmu i wzajemne podziękowania.

Ćwiczymy na dużej, bezpiecznej sali gimnastycznej i własnej, specjalistycznej macie treningowej zwanej tatami, zapewniającej bezpieczeństwo dzieciom. Podczas treningu używamy różnorodnych przyborów treningowych, aby na zajęciach nie wiało nudą,  a wszystkie buzie naszych podopiecznych były uśmiechnięte. Dzieci wychodzą z treningu zmęczone, ale i szczęśliwe.

Raz lub dwa razy w roku organizujemy dla chętnych egzaminy na stopnie kyu, by dzieci mogły sprawdzić swe umiejętności i wiedzę. Celem integracji rodzinnej oferujemy cyklicznie wspólne zajęcia rodziców z ich dziećmi w sali treningowej oraz organizujemy spotkania przy ognisku, pełne zabaw rekreacyjnych dla całych rodzin.

Zajęcia prowadzi wyszkolona kadra instruktorska:

Barbara Chrabąszczewska - posiada uprawnienia instruktora rekreacji ze specjalnością aikido, potwierdzone przez Ministerstwo Sportu oraz uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi. Jako pierwsza kobieta w Polsce zdobyła wysoki stopień mistrzowski 5 dan Aikikai Hombu Dojo w Tokyo. Ma wieloletnie doświadczenie metodyczne w pracy z dziećmi. Z wykształcenia jest mgr prawa, skończyła również studia z Wychowania Fizycznego. Posiada także Licencję Polskiej Federacji Aikido oraz tytuł Shidoin, który umożliwia jej przeprowadzanie egzaminów na stopnie kyu i dan. Sensei Barbara wyszkoliła do stopni mistrzowskich kilkunastu swych uczniów. Jednym z nich jest Dariusz Siniarski

Dariusz Siniarski- posiada stopień mistrzowski 1 dan Aikikai  Hombu Dojo w Tokyo oraz Licencję Polskiej Federacji Aikido. Od wielu lat aktywnie uprawia tą sztukę walki. 

Apel do rodziców:

Zastanówcie się nad tym, czy zamiast kupować dziecku kolejną grę komputerową nie spróbować spożytkować energii dziecka w inny, interesujący i pożyteczny sposób. Ruch i zabawa w gronie rówieśników, połączone z nauką aikido, dadzą waszym pociechom zdrowie, pewność siebie i sposobność do znalezienia przyjaciół. Trzeba jednak pamiętać, żeby to Wasze dziecko dokonało wyboru. Może preferować inną aktywność ruchową, zapytajcie więc zanim zapiszecie dziecko na treningi, a gdy już to zrobicie, to zadbajcie by były to zajęcia systematyczne.

Barbara Chrabąszczewska

Dzieci w WAA mogą ćwiczyć od szóstego roku życia. Utworzone są dwie grupy treningowe dla dzieci:

Treningi odbywają się w godzinach popołudniowych dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki.
Młodzież od 14 roku życia uczestniczy w zajęciach z dorosłymi.    

Zapisy przyjmowane są drogą e-mailową pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście podczas treningów.

Miejscem treningów jest duża sala gimnastyczna przy SP12 we Włocławku ul. Wiejska 29.