Logo Włocławskiej Akademii Aikido

Nasza sensei

Instruktorka Aikido Aikikai, W-ce Prezes PFA (Zarządu Polskiej Federacji Aikido) Shidoin Polskiej Federacji Aikido

Miło nam poinformować, że w dniu 12.01.2014r. - kwareta główna aikido Hombu Dojo w Japonii przyznała sensei Barbarze Chrabąszczewskiej stopień mistrzowski 5 dan. Serdecznie gratulujemy, jest to bowiem pierwszy i najwyższy wśród kobiet stopień mistrzowski dan w Polskim aikido.

Sensei Barbara Chrabąszczewska, 5 danLista przyznanych stopni została zamieszczona na oficjalnej stronie Hombu Dojo w Tokyo:
The list of Kagamibiraki grading recommended.

Gratulujemy!

Barbara Chrabąszczewska należy do czołowego grona instruktorów zrzeszonych w Polskiej Federacji Aikido, pełniąc w jej władzach od 2009 roku funkcję wiceprezesa. Jej wysokie kwalifikacje potwierdzone zostały nadaniem jako jedynej instruktorce w Polsce tytułu egzaminatora SHIDOIN.

Barbara Chrabąszczewska 5 dan Aikido, WłocławekJako pierwsza kobieta w Polsce zdobyła w roku 2007 – pomyślnie przystępując do trudnego egzaminu - stopień mistrzowski 4 dan w aikido, uznany przez główną światową kwaterę aikido w Japonii - Hombu Dojo.

Barbara Chrabąszczewska na stopień mistrzowski 1 dan zdała w 1992 roku przed M. Fujita (7 dan), na 2 dan w roku 1995 przed S. Seki (7 dan), zaś na 3 dan w marcu 2002 roku przed Y. Kobayashi, (wszyscy egzaminatorzy z Hombu Dojo w Tokio).

W październiku 2007 roku zdała przed Yoshiaki Yokota (7 dan) z Japonii - egzamin na stopień 4 dan.  To ostatni z technicznych egzaminów w aikido, potwierdzający wysokie kwalifikacje mistrzowskie.

W dniu 12 stycznia 2014r. - na podstawie rekomendacji Polskiej Federacji Aikido – decyzją głównej kwatery Aikido w Japonii: Hombu Dojo – sensei Barbarze Chrabąszczewskiej został przyznany stopień mistrzowski 5 dan.

Barbara Chrabąszczewska jest tym samym pierwszą kobietą w Polsce, której udało się osiągnąć tak wysoki stopień mistrzowski.


RzutAbsolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wieloletnia i doświadczona instruktorka aikido oraz nauczycielka wychowania fizycznego. Ukończyła także podyplomowe studia z wychowania fizycznego na Wydziale AWF oraz Kwalifikacyjny Kurs Pedagogiczny.

Posiada od 1984 roku uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej w specjalności aikido nadane i potwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.

Przygoda i wielka pasja, jaką dla Barbary Chrabąszczewskiej stało się aikido, rozpoczęła się dla niej w październiku 1979 r. Po kilku latach treningów judo, zafascynowała się tą nową i mało w Polsce znaną wówczas japońską sztuką walki. Pierwsze treningi aikido we Włocławku odbywały się w sekcji przy ognisku TKKF "Relax".
Barbara Chrabąszczewska już w 1984 roku zdobyła uprawnienia instruktorskie i została trenerem tej sztuki walki we Włocławku.

W lutym 2003 roku otrzymała z rąk Prezydenta PFA tytuł egzaminatora Polskiej Federacji Aikido - Fukushidoin, a następnie w marcu 2009 roku jako jedyna kobieta w polskim aikido tytuł egzaminatora SHIDOIN. Tytuł ten przyznawany jest cyklicznie przez najwyższe władze Polskiej Federacji Aikido, jako potwierdzenie wysokich kwalifikacji mistrzowskich w aikido.
 
5.12.2009r. została wybrana do Zarządu Polskiej Federacji Aikido. Powierzono jej zaszczytną funkcję Wiceprezesa PFA.

W dniach 8-9.03.2008 - w Suchym Lesie pod Poznaniem odbył się staż PFA prowadzony przez sensei Hiroshi Isoyama - 8 Dan z Japonii. Był to jednocześnie staż w szczególny sposób ważny dla sensei Barbary Chrabąszczewskiej, której sensei Isoyama wręczył przywieziony z Tokyo certyfikat potwierdzający zdany w październiku 2007 roku egzamin na stopień mistrzowski 4 Dan.

Kolejnym ważnym dokumentem, który otrzymała sensei Barbara Chrabąszczewska z rąk Prezydenta PFA Jerzego Pomianowskiego - było potwierdzenie przyznania na lata 2009-2011 uprawnień egzaminatora PFA - SHIDOIN.

W dniach 21-22.10.2006 w Warszawie odbyła się uroczystość związana z 30-leciem polskiego aikido. Staż prowadził sensei Christian Tissier 7 dan z Francji oraz Shigeru Sugawara 6 dan z Hombu Dojo w Japonii.

W trakcie Gali Prezydent PFA Jerzy Pomianowski wręczył honorowe odznaczenia osobom ćwiczącym ponad 25 lat i szczególnie zasłużonymi dla rozwoju polskiego aikido. Miło nam poinformować, że nasza instruktorka Barbara Chrabąszczewska otrzymała pamiątkowy medal oraz dyplom w uznaniu zasług i osobistego zaangażowania w propagowanie aikido w Polsce.

Rzut aikidoRzut aikidoTechnika aikidoCertyfikatDyplomMedal