Logo Włocławskiej Akademii Aikido

Aikido we Włocławku - historia

Pierwsza sekcja powstała w październiku 1979 r. przy ognisku TKKF "Relax". Wówczas aikido zaczęła ćwiczyć Barbara Chrabąszczewska, która w 1984 roku zdobyła uprawnienia instruktorskie i została trenerem tej sztuki walki we Włocławku.
Rzut
Początki poznawania aikido nie były łatwe. Na treningi jeździliśmy do Szczecina, gdzie w Stoczniowym Ośrodku Metodyki Aikido, uczyliśmy się u Mariana Osińskiego, posiadającego wówczas 2 DAN. Marian Osiński był założycielem pierwszej sekcji aikido w Polsce (Szczecin 1976 r.).

Później braliśmy udział w licznych stażach i seminariach szkoleniowych prowadzonych przez mistrzów japońskich odwiedzających Polskę.

Instruktorka Barbara Chrabąszczewska na stopień mistrzowski 1 DAN zdała w 1992 roku przed M. Fujita (7 DAN), na 2 DAN w roku 1995 przed S. Seki (7 DAN), zaś na 3 DAN w marcu 2002 roku przed Y. Kobayashi, (wszyscy egzaminatorzy z Hombu Dojo w Tokio). W październiku 2007 roku zdała przed Y. Yokota sensei (7 DAN) z Japonii - egzamin na stopień 4 DAN.
To ostatni z technicznych egzaminów w aikido, potwierdzający wysokie kwalifikacje mistrzowskie.

W dniu 12 stycznia 2014r. - na podstawie rekomendacji Polskiej Federacji Aikido – decyzją głównej kwatery Aikido w Japonii: Hombu Dojo – sensei Barbarze Chrabąszczewskiej został przyznany stopień mistrzowski 5 DAN.

Barbara Chrabąszczewska jest tym samym pierwszą kobietą w Polsce, której udało się osiągnąć tak wysoki stopień mistrzowski.


W październiku 2004 roku minęło 25 lat włocławskiej sekcji aikido.

W dniach 4 - 5 grudnia 2004 roku odbył się uroczysty staż jubileuszowy, na którym zajęcia prowadzili zaproszeni mistrzowie współpracujący z naszą sekcją.
Mieliśmy okazję ćwiczyć pod kierunkiem Hansa Gauffina 6 dan ze Szwecji.

Techniki ken jutsu przybliżył nam Jerzy Pomianowski. Dzięki niemu mogliśmy poczuć się jak samurajowie w dawnej Japonii. Technik aikido nauczali również Roman Hoffmann oraz Marian Wiśniewski.

W treningach uczestniczyło wiele osób z różnych ośrodków aikido w Polsce, np. z Warszawy, Łodzi, Torunia, Płocka, Złotowa, Słupska, Szczecina, Piotrkowa Trybunalskiego, Białego Stoku, Szczecinka. Nie zawiedli również byli absolwenci sekcji włocławskiej, którzy przyjechali na jubileusz z bardzo daleka, jak np. Ola Owczarska-Bucka z Danii.

Dla licznie zgromadzonej publiczności przygotowaliśmy pokazy aikido.  Na pokazach obecny był prezydent miasta Włocławka, pan Władysław Skrzypek, który wręczył Barbarze Chrabąszczewskiej medal za 25 lat pracy na rzecz rozwoju aikido we Włocławku.


30-lecie Włocławskiej Sekcji Aikido

W dniach 17 i 18 października 2009, odbyły się uroczyste obchody 30-lecia naszej sekcji połączone z Dniami Kultury Japońskiej we Włocławku. Z tej okazji zorganizowaliśmy uroczysty Staż Jubileuszowy, pokazy dla mieszkańców oraz spotkanie byłych i obecnych aikidoków. Podczas uroczystości swą obecnością zaszczycili nas:
  • Hans Gauffin 6 Dan,
    instruktor ze szwedzkiego klubu Hikari Aikidoklub Stockholm. Hans jest jednym z pierwszych zagranicznych mistrzów aikido nauczających w Polsce. Pomimo swego wieku (72 lata) aktywnie i przesympatycznie prowadził treningi aikido dla dzieci i dorosłych, wziął również udział w pokazie aikido, podczas którego zachwycił publiczność sprawnością fizyczną, energią i umiejętnościami.
  • Jerzy Pomianowski 5 Dan,
    Prezydent Polskiej Federacji Aikido i były ambasador RP w Japonii, poprowadził sobotni trening ken-jitsu.

____________________________________________________________________________________________

Stara witryna Włocławskiej Akademii Aikido
Zapraszamy do oglądania

Stara witryna.